Łatwe i szybkie zakupy w banku? Startują mOkazje zakupy
Rok temu mBank i Morele.net nawiązały współpracę, by dostarczyć klientom jak najwygodniejszy proces zakupowy i szeroki asortyment produktowy.
- Nasze strategiczne myślenie o rozwoju aplikacji skupia się na ułatwianiu życia klientom. Gdy chcemy coś w niej zmienić, zawsze dbamy by nowe rozwiązanie spełniało to kryterium.– mówi Krzysztof Bratos, wiceprezes zarządu mBanku ds. bankowości detalicznej. – Dlatego uważnie przyglądamy się temu, co robią. Okazuje się, że zakupy w internecie to ich domena. W 2024 roku wydali w tym kanale około 32 mld zł. Oznacza to, że blisko co 4 złotówka, która pojawiła się wtedy na rynku e-commerce pochodziła z konta klienta mBanku. Uznaliśmy więc, że ułatwimy im życie jeśli zaproponujemy możliwość kupowania bezpośrednio w naszej aplikacji mobilnej. Z punktu widzenia klienta to wygodne, że coraz więcej rzeczy może robić w środowisku, które dobrze zna i odwiedza codziennie (statystyczny klient loguje się do aplikacji mBanku 35 razy w miesiącu). Natomiast z punktu widzenia banku rozwój oferty usług dodatkowych to sposób na to, aby zwiększyć aktywność i lojalność klientów. Projekt jest też spełnieniem jednego ze strategicznych założeń czyli rozwoju w obszarze e-commerce – wyjaśnia Krzysztof Bratos.
Nad projektem pracowały zespoły mBanku i Morele. Wspólnie stworzyły platformę, która ma pełną funkcjonalność znaną klientom z popularnych platform zakupowych.
- Założyliśmy, że jeśli projekt ma nam się udać, to nie możemy iść na żadne ustępstwa. Aplikacja mBanku jest jedną z najlepiej ocenianych na rynku i najlepiej rozwiniętych technologicznie. Do tego poziomu przyzwyczailiśmy naszych klientów, więc dobudowując do niej moduł zakupów nie mogliśmy zejść poniżej standardów znanych z naszej aplikacji, ale też największych marketplaców. I udało się. Zrobiliśmy nawet więcej, bo u nas proces jest szybszy, m.in. dzięki temu, że mamy własne płatności, a część danych automatycznie podstawiamy z naszych systemów. I na żadnym etapie nie wymaga to przekierowana na zewnętrzne strony. Całość dzieje się w naszej aplikacji bankowej – mówi Krzysztof Dąbrowski, wiceprezes mBanku ds. operacji i informatyki. – Łączyliśmy dwa środowiska technologiczne, co piętrzyło wyzwania. Na szczęście do współpracy wybraliśmy partnera, który oprócz szerokiego asortymentu produktów, wniósł do projektu zaawansowane know-how – dodaje Krzysztof Dąbrowski.
Jako firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w e-commerce, doskonale rozumiemy potrzeby i oczekiwania klientów w zakresie zakupów online. Współpraca morele.net
Już wkrótce 3,8 mln klientów zobaczy mOkazje zakupy
Rozwiązanie będzie dostępne dla pełnoletnich klientów indywidualnych mBanku. Do mOkazji zakupy można wejść klikając w widżet z ofertą na pulpicie lub w zakładkę „Zakupy” w menu aplikacji. W środku na klientów czeka ponad 1,5 mln produktów z około 2 tys. kategorii. A także przygotowane specjalnie dla każdego z nich rekomendacje (na podstawie m.in. zwyczajów zakupowych), promocje i okazje dnia.
W znalezieniu odpowiedniego produktu pomoże też wyszukiwarka, z opcją filtrowania i sortowania według różnych kryteriów. Funkcji ułatwiających zrobienie zakupów jest więcej. Usługa ma bowiem pełną funkcjonalność znaną klientom z popularnych platform zakupowych. Klienci po wejściu na kartę produktu, widzą zdjęcia i specyfikację oraz cenę, możliwy sposób dostawy i opinie innych użytkowników.
Dane adresowe uzupełnione są automatycznie, a finalizacja zamówienia wymaga jedynie wpisania PIN-u do aplikacji lub potwierdzenia transakcji Face ID. Równie błyskawicznie dochodzi do płatności. Odbywa się ona bez żadnych przekierowań na zewnątrz.
mBank płacę później – unikatowe rozwiązanie
Do wyboru klient ma kilka metod płatności, w tym również od stycznia br., płatności odroczone „mBank płacę póżniej”. Ta ostatnia metoda to własne rozwiązanie banku. Na początku opcja ta będzie dostępna dla około 2 mln klientów. Limity dostosowane zostały do możliwości finansowych klienta. KBędzie mógł odroczyć płatność za zakupy o wartości nawet 7 tys. zł. A wkolejnym etapie, w 2025 roku, rozłożyć ją także na raty.
Usługa ma już pierwszych promotorów
Wprowadzenie usługi poprzedził pilotaż dla 500 tys. klientów. Byli oni pierwszymi recenzentami. Ich opinie o projekcie są bardzo dobre. Zdecydowana większość poleca korzystanie z mOkazji zakupy. NPS usługi w listopadzie br., wyniósł aż 92*. To rzadko spotykamy na rynku wynik. Teraz czas na opinie kolejnych użytkowników.
Usługa nadal będzie rozwijana. W kolejnych etapach dostęp do niej zyskają klienci firmowi. Powiększać będzie się też liczba produktów oraz sprzedawców.
*Aby obliczyć wskaźnik NPS, należy od wartości procentowej Promotorów (zdecydowanie polecają usługę lub produkt) odjąć wartość procentową Krytyków (zdecydowanie nie polecają). Przykładowo, jeśli 75% respondentów to Promotorzy, 15% to Neutralni, a 10% to Krytycy, wówczas NPS wynosi 65 (75 – 10 = 65). Wynik NPS jest na skali –100 (wszyscy Krytycy) do +100 (wszyscy Promotorzy).
Komentarze (0)